Pielęgnacja ogrodu przydomowego trwa cały rok.

W styczniu sprawdzamy zabezpieczenie roślin przed mrozem. Bielimy pnie i konary drzewek owocowych. Bronimy się przed suszą fizjologiczną podlewając rośliny zimozielone w ciepłe dni.

Luty to czas otrząsania roślin zimozielonych ze śniegu. Poprawiamy okrycia na roślinach wrażliwych na mróz. Poprawiamy okrycia na roślinach wrażliwych na mróz. Rozpoczynamy przycinanie obumarłych bylin oraz ich dzielenie i przesadzanie. W ciepłe, słoneczne dni chronimy różaneczniki, bluszcze i laurowiśnie przed nadmiernym parowaniem okrywając je i obficie podlewając.

Marzec to czas wycinania przemarzłych pędów. Trawnik wymaga wygrabienia resztek liści. Usuwamy pozostałości kwiatów na rabatach. Jeśli jest ciepło możemy wykonać wertykulację trawnika. Nie zapomnijmy o utwardzonych nawierzchniach. Zajmijmy się profesjonalnym myciem i czyszczeniem kostki brukowej .

Kwiecień to ostatnia szansa na cięcie sanitarne i prześwietlenie drzew i krzewów owocowych. Sadzimy też nowe rośliny z gołym korzeniem. Pora rozpocząć nawożenie, przyciąć żywopłoty, uformować iglaki i ściąć trawy ozdobne. Możemy przesadzić rośliny, które wymagają zmiany stanowiska. Szczególnej uwagi w tym okresie wymaga trawnik. Zwykle na wiosnę nasza murawa ma wiele problemów. W zacienionych miejscach pojawia się mech a trawę przerastają chwasty. W miejscach gdzie długo  zalegał śnieg może występować pleśń lub choroby grzybowe. Niezbędna jest wertykulacja i aeracja trawnika. Zabieg ten przyśpiesza regenerację trawnika po zimie, rozluźnia glebę i napowietrza korzenie trawy. Po wertykulacji wykonujemy nawożenie i jeśli to konieczne piaskowanie oraz dosiewamy trawę w miejscach ubytków.

W maju przycinamy krzew, które kwitły wczesną wiosną, usuwamy kopce chroniące delikatne rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Opryskujemy iglaki preparatami owadobójczymi a drzewa i krzewy owocowe przeciw chorobom grzybowym. Trawnik kosimy regularnie raz w tygodniu. Programujemy sterownik automatycznego nawadniania.

Czerwiec to czas szadzenia nowych roślin sprzedawanych w pojemnikach. Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, wycinamy zwiędłe róże, opryskujemy iglaki przeciw przędziorkowi. Zwalczamy chemicznie mszyce, strzyżemy żywopłoty. Wykopujemy rośliny cebulowe, odchwaszczamy murawę. Kosimy trawnik regularnie co 7 dni.

Lipiec to czas upalny i wakacyjny. Najważniejsze w tym okresie jest automatyczne nawadnianie. Przy podlewaniu istotna jest pora dnia. Rośliny  nawadniamy wieczorem aby woda dotarła do korzeni przed odparowaniem. Zbieramy owoce: czereśnie, wiśnie, porzeczki, agrest itd.  Na bieżąco wycinamy przekwitłe kwiatostany, dzielimy i przesadzamy rośliny. Trawnik kosimy nieco rzadziej aby wyższe źdźbła ocieniały narażone na słońce korzenie. Pielimy zachwaszczone rabaty.

Sierpień to ostatni moment na nawożenie roślin azotem. Przeprowadzamy ostatnie w sezonie cięcie krzewów  i żywopłotów. Jest to optymalny moment na nowe nasadzenia z odkrytym korzeniem i przesadzanie roślin.

Wrzesień to idealny czas na nowe nasadzenia, przesadzanie oraz ostatni moment do przycinania roślin. Należy zbierać owoce z drzew i krzewów oraz usuwać zgniłe leżące na ziemi. Trawnik w ciąż należy kosić raz w tygodniu. Najwyższa pora na skoszenie łąki kwietnej. Przeprowadzamy aerację, wertykulację i stosujemy oprysk na chwasty dwuliścienne .

W październiku zbieramy owoce, sadzimy drzewa i krzewy, rozpoczynamy jesienne opryski.Wykonujemy cięcia sanitarne, wykopujemy warzywa korzeniowe i przekopujemy rabaty. Zakładamy żywopłoty z odkrytym systemem korzeniowym. Sadzimy rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Wykopujemy cebule niezimujące w gruncie. Regularnie grabimy liście. Wycinamy nieestetyczne byliny. Okopujemy róże, hortensje i powojniki. Stosujemy jesienne nawozy, przygotowujące trawniki i rośliny do zimy.

Listopad to czas ostatnich przygotowań przedzimowych. Porządkujemy rabaty, grabimy liście i wapnujemy rabaty i trawniki. Na bieżąco grabimy trawnik i rabaty, osłaniamy rośliny czułe na mróz.

W grudniu wiążemy iglaki, którym może zagrozić ciężki śnieg. Strzepujemy śnieg chroniąc rośliny przed złamaniem. W czasie dłuższych, ciepłych okresów należy podlewać rośliny zimozielone. Staramy się nie gromadzić śniegu z nawierzchni na trawnikach. Nie dopuszczamy  do całkowitego zamarznięcia oczka wodnego.

Dane firmy

Nova Garden
NIP: 113-220-33-67
REGON: 140548962
ul. Brzozowa 24
05-077 Warszawa

Dane adresowe

Nova Garden
ul. Brzozowa 24
05-077  Warszawa
Gdzie działamy?
Warszawa i okolice
(Józefów, Piaseczno
)